Recent Changes - Search:

PF-Tek Paprastoms Mintims

( updated: February 03, 2021, at 01:56 AM )

Materialai

Substratas

Sterilizacija

Skiepijimas

Veisimas

Auginimas

PF-Tek buvo sukurtas ir pirmą kartą publikuotas 1992 metais www.fanaticus.com (mirror).
Ši technika leidžia auginti grybus namuose pradedantiesiems naudojant prieinamus materialus.
Auginimo metodas, parašytas remiantis PF-Tek, tačiau truputėli modifikuotas ir patikrintas.

PF-Tek Paprastoms Mintims reikia (~240ml) konservavimo stiklainių arba geriamųjų stiklinių, taip pat veisimo substrato pagaminto iš vermikulito, naturalių (rudų) ryžių miltų ir vandens. Substratas yra paruošiamas, sterilizuojamas ir į jį yra įskiepijamos grybų sporos. Kai substratas pilnai kolonizuotas - laikas auginimui drėgname konteineryje.

Švarumas

Auginant grybus namų sąlygomis naudojant maistingą substratą, jūs sukuriate palankias sąlygas, ne tik grybų auginimui, bet ir daugeliui kitų organizmų, kurie gali buti pavojingi sveikatai. Norint užtikrinti, kad augtų tik norimi grybai, labai svarbu, visų auginimo procedūrų metų, palaikyti švarumą.

Prieš pradedant dirbti, su muilu ir šiltu vandeniu nusiplaukite rankas. Aš dažniausiai naudoju vienkartines sterilias pirštines. Patalpa, kurioje skiepysite ir auginsite, turi buti nedulkėta ir švari. Taip pat labai svarbu asmeninė higiena. Švarios rankos, drabužiai, plaukai, kadangi juose gali būti nepageidaujamų mikroorganizmų, kurie gali sunaikinti auginimo projektą.

Materialai

Visus materialus galima nusipirkti parduotuvėse

Vermikulitas

Vermikulitas – tai mineralas, pasižymintis puikiomis baktericidinėmis savybėmis yra hidrožėručių grupės mineralas. Pastarasis, būdamas chemiškai neaktyvus, ypač tinka substratui.
Vermikulitas gali savyje išlaikyti kelis kartus daugiau vandens, nei jo pačio svoris, taip pat substratui suteikia oringą struktūrą.

Vermikulito galima nusipirkti Vilniuje "Schetelig" parduotuvėje.

Natūralių (rudų) ryžių miltai (NRM)

Natūralių (rudų) ryžių galima nusipirkti daugelyje prekybos centrų. Dėl mažo apdorojimo šiuose ryžiuose išsaugomi vertingiausi mineralai, vitaminai bei ląsteliena. Švelnią rudą spalvą suteikia sėlenų sluoksnis. Būtent šis sluoksnis yra vertingiausia grūdo dalis, kurioje kaupiasi mineralai (kalcis, geležis, fosforas, magnis) ir vitaminai, ypač B grupės. Ryžius galima susimalti paprasčiausia kavamale. Taip pat substrato gaminimui tinka kviečių grudų miltai.
NATŪRALŪS ryžiai

Vanduo

Vanduo, naudojamas substratui turi turėti geriamojo vandens kokybę. Tam siūlyčiau naudoti geriamą vandenį parduodamą prekybos centruose.

Sporų švirkštas

Plastikinis švirkštas su adata 10cc -12cc ir su sporomis vandenyje.

www.sporeworks.com
www.thehawkseye.com
ir daugiau.

Stiklainiai

Stiklainiai turėtų būti (~240ml) tūrio.
Taip pat galima naudoti geriamąsias stiklines. Svarbiausias dalykas yra tas, kad jie turi būti kūgio formos, kad pilnai kolonizavus substratą galima jį būtų lengvai išimti. Naudoti didesnius stiklainius nerekomenduojama, nes juose žymiai lėčiau vyksta grybienos veisimasis.

Pvz.: aš tokius stiklainius radau viename iš prekybos centrų. Teko pirkti uogienę :)

Substrato paruošimas

Vianam (~240 ml) stiklainiui tau reikės:
=> 140 ml vermikulito
=> 40 ml natūralių (rudų) ryžių miltų
=> ~20 ml vermikulito užpildyti stiklainio viršų
=> vandens

Į maišymo indą sudėkite reikalingą vermikulito kiekį (pvz.: 6 stiklainiai: 6 x 140 ml = 840 ml )

Maišant šaukštu po truputėlį pilkite reikiamą vandens kiekį. Nepadauginkite.

Leiskite vermikulitui prisigerti vandens. Palenkus indą į šoną iš vermikulito neturėtu smarkiai sunktis vanduo, tik šiek tiek.

Dabar, į drėgną vermikulitą supilkite reikimą kiekį NRM (pvz.: 6 x 40 ml = 240 ml) ir naudodami šaukštą sumaišykite.


Pagamintu substratu užpildykite stiklainius, tačiau nuo viršaus apie 1 cm palikite neužpildytą. Pildant substrato nereikia spausti, kadangi grybienos augimui reikalingas laisvumas ir oro pralaidumas.
Nepalikite jokių substrato likučių ant stiklainio viršaus kraštų. Jei tai atsitiko - nuvalykite, kitaip galimas daiktas, jog tuose likučiuose gali užsiveisti teršalų ir patekti į substartą.


Stiklainio viršų (1cm) užpildykite sausu vermikulitu. Šis sluoksnis reikalingas sulaikyti oru gabenamus teršalus, kad jie, skiepijimo ir veisimo metu, nepatektų į substratą.

Stiklainius uždenkite 2jų sluoksnių folija. Jei naudojate stiklainius su metaliniais dangteliais, prieš tai juose padarykite 4 skylutes, per kurias galima būtų įkišti adatą.


Folija apspauskite iš visų kraštų, taip gausite iš folijos pagamintą dangtelį.

Dabar paimkite dar vieną sluoksnį folijos ir juo uždenkite paruoštus stiklainius, ar tai būtų dangtelis iš folijos ar metalinis dangtelis. Šis apsauginis sluoksnis bus nuimamas prieš skiepijimą.

Sterilizacija

Substrato sterizacijai reikės greitpuodžio. Tačiau išbandyta ir tinka paprastas puodas, tiesiog virimui reikės skirti daugiau laiko. Labai svarbu, kad stiklainiai tiesiogiai nesiliestų su puodo dugnu, nes gali trūkti stiklas ar perkaisti substratas. Jei naudojami stikaliniai yra su užsukamais metaliniais dangteliais, būtina juos atsukti, kad būtų laisvi, nes priešingai stiklainiai gali skilti. Sudėkite stiklainius į puodą ir iki pusės stiklainių lygio įpilkite vandens. Įjunkite normalią ugnį. Nedėkite stiklainių jau į verdantį vandenį, nes stiklas gali trūkti.

Kai tik pradės virti vanduo, įjunkite silpną ugnį. Su greitapuodžiu virti reikia apie 45 min. Jei naudojate paprastą puodą, virti reikia 1,5 val. Aš sterilizuodamas su paprastu puodu dar ant dangčio uždedu sulankstytą rankšluostį, taip sulaikau daugiau karščio. Verdant šiuo būdu dažniausiai reikia dapilti vandens.
Kai baigėte virti, leiskite stiklainiams atvėsti, išimkite juos ir palikite mažiausiai 5 val., dar geriau per naktį, kad pilnai atvėstų. Jei naudojate stiklainius su metaliniais užsukamais dangteliais, vos juos ištraukus stipriai užsukite.

Skiepijimas

Pasiruoškite sterilią vietą-pagrindą. Paimkite atvėsusius stiklainius ir sporų švirkštą. Prieš skiepijant būtina sukratyti švirkštą, kad po vandenį išsisklaidytų sporos.

Atlaisvinkite apsauginį folijos sluoksnį.

Jei naudojate jau naudotą adatą jums reikia prieš skiepijant ją sterilizuoti su ugnimi, tam tinka spirito degiklis. Įkaitinkite iki raudonumo ir palikite kelioms minutėms, kad atvėstų.

Nuimkite apsauginį folijos sluoksnį ir apverskite.

Adatą smeikite per foliją į substratą maždaug 2,5 cm gylį ir suleiskite sporas. Kiekviename stiklainyje turi būti 4 skylutės, į kurias turite suleisti sporas. Vienam stiklainiui reikia 1-1,5 ml; taigi, jei jūs naudojate 10 ml švirkštą, vadinasi galite įskiepyti 6-10 stiklainių.

Uždėkite atgal apsauginį folijos sluoksnį ir glaudžiai apspauskite visus kraštus.

Veisimas

Stiklainiai turėtų būti laikomi 21-27°C temperatūroje, kuo šilčiau tuo geriau, bet ne daugiau 27°C. Jei jūs neturite panašių temperatūrų namuose - galite pasigaminti inkubatorių.

Inkubatorius

Įskiepyti stiklainiai vystosi greičiau, jei yra laikomi 27°C temperatūroje.

Norint pasigaminti inkubatorių, jums reikės dviejų vienodų dydžių plastikinių indų ir akvariumo šildytuvo.
Šiam tikslui turi būti naudojamas povandeninis šildytuvas.
Pritvirtinkite šildytuvą prie pirmo indo dugno ir pripilkite 27°C šilto vandens, įsitikinkite, kad šildytuvas yra pilnai apsemtas. Nustatykite termostatą ant 27°C, t.y. kai vandens temperatūra pasiekia 27°C jis automatiškai išsijungia, kai vanduo atvėsta, jis automatiškai įsijungia - pašildo vandenį ir vėl išsijungia.
Taip pat, kad antras indas neliestų ir nesugadintų šildytuvo and pirmo indo dugno padėkite kokias nors atramas.

Dabar į pirmą indą įdėkite antra indą.

Kai antras indas yra tuščias jis plūduriuos.
Vandens lygis turėtų apsemti maždaug 2/3 indo aukščio.

Sudėkite stiklainius į inkubatorių.

Uždenkite stiklainius audeklu, kad sulaikytumėte šilumą. Turėkite omenyje, jog savaičių bėgyje vandens lygis nukris ir jį reikės papildyti.

Po 3-5 dienų jūs turėtumėte pastebėti baltas dėmeles. Tai yra grybiena. Jei kažkas auga ne baltos spalvos, o pvz.: žalios, juodos ar rausvos, tuomet stiklainiai yra užteršti ir jų turinys turėtų būti sunaikintas.

Priklausomai nuo temperatūros ir sporų gyvybingumo, grybiena kolonizuoja visą stiklainį per 14-28 dienų. Kai stiklainiai yra pilnai kolonizuoti, juos reikia patalpinti į 21°C temperatūros patalpą. Nelaikykite stiklainių ant tiesioginių saulės spindulių. Laikykite stiklainius natūralioje kambario šviesoje 4-12 val. per parą, tam taip pat galima naudoti mažo galingumo dienos šviesos lemputes.

5-10 dienų bėgyje (kaikurių grybų rūšims iki 30dienų) turi pasirodyti mažos formos, kurios yra grybų augimo pradžia. Per keleta dienų, jūs pastebėsite, jog tai yra grybai. Kai jie bus matomi laikas substratą perkelti į auginimo konteinerį, kur grybai galės išaugti.
Kai kurios rūšys nelengvai suformuoja pirmos stadijos formas, todėl pilnai kolonizuotus stiklainius susukite į palstikinį maišelį, įdėkite į šaldytuvą ir palikite nakčiai. Kitą dieną, nors ir nebus jokių pakitimų pereikite prie auginimo stadijos. Šis šalčio šokas padeda sukelti grybų auginimą.

Auginimas

Auginti galima paprasčiausiame plastikiniame kibire. Idealiausias variantas yra peršviečiamas plastikas, kad praeitų šviesa, bent jau kad būtų atviras šviesai viršus. Tinka, terariumai, akvariumai, palstikinės dėžės ir pan.

Ant dugno padėkite drėgno perlito arba šlapių popierinių rankšluosčių, o ant šio pagrindo pilnai kolonizuotą, ir pradėjusį formuoti grybukus, substratą (pyragą). Tiesiog nuimkite dangtelį apverskite ir pyragas pats iščiuoš.

Kartais pyragas paprastai neišslysta, tokiu atveju laikydami rankose apverskite stiklainį ir su kumščiu lengvai patrankykite - jis iščiuoš.

Jei naudojate didelį auginimo indą, turėkite omenyje, kad atstumas tarp pyragų turėtų būti apie 5 cm, tam, kad grybai turėtų vietos į kur augti. Uždenkite konteinerį dangčiu ir vieną kartą per dieną, jį nuėmę, naudodami kartoninę vėduoklę, išsklaidykite ten susikaupusį orą. Jei dugne esantis pagrindas pradeda džiūti, naudodami vandens purškiklį, sudrėkinkite jį. Šis pagrindas palaiko konteineryje esančio oro drėgnumą. Nepurkškite tiesiogiai ant substrato.
Kuo mažiau lieskite pyragą. Jei liečiate būtinai su muilu ir šiltu vandeniu nusiplaukite rankas. Maždaug po 7-14 dienų pradės augti maži grybukai. Vėlaiu maži grybukai taps dideliais ir, kai jų kepurės atsiskirs nuo kotų, juos bus galima skinti. Tai vadinama suvešėjimu.

Kai grybai išauga, dažnai lieka keletas mažų, skurdžių grybukų, vadinamų abortais. Juos atpažinti galima iš juodų galvučių ir sustojusio augimo. Jie taip pat tinkami naudojimui, bet tik tuomet, jei nėra papuvę ar gleivėti.

Grybus skinti reikia švariomis rankomis, lengvai sukant ir traukiant už kotelio. Optionally you can dunk the cakes after each flush, this can increase the flush size significantly.

Maždaug po savaitės pradeda formuotis maži grybukai, kurie vėl išauga. Ciklų skaičius gali siekti 4 ar net daugiau.

Kartais žalios spalvos užteršimai atakuoja pyragus, todėl tokius pyragus būtina pašalinti, kad teršalai neapimtų šalia esančių pyragų.

3čias suvešėjimas:

4tas ir paskutinis suvešėjimas:



Sporeworks.com


1 vistors are currently browsing this page, 6 total.

Edit - History - Print - Recent Changes - Search
Page last modified on February 03, 2021, at 01:56 AM